W tym artykule powiemy sobie więcej o faktach i mitach związanych z naszymi włosami. O ciekawostkach związanych z ich procesem wzrostu, ale też o pielęgnacji.
Jesteśmy zasypywani wiedzą na temat wspaniałych szamponów i odżywek do włosów, które maja uczynić nasze włosy gęściejsze, grubsze i rosnące dwa razy szybciej. Chcielibyście dowiedzieć się więcej co tak naprawdę może działać a co nie w produktach do codziennej pielęgnacji? Jeśli tak, to zapraszam do lektury😊
1. Czy to prawda, że stosowanie szamponów na porost włosów spowoduje, że włosy będą grubsze?
Zanim odpowiem dokładniej na pytanie omówię jeszcze parę „włosowych” faktów.
Średnia grubość włosa wynosi około 0,06- 0,07 mm (włosy cienkie mogą mieć tylko 0,03 mm, natomiast grube aż 0,12 mm). Na owłosionej skórze głowy możemy mieć włosy grubsze i cieńsze- zależy to od partii głowy. Przy skroniach mamy delikatniejsze włosy i w tym miejscu nasze włosy mogą być bardzo cienkie i delikatne przez całe życie. Zwróćmy uwagę, że te włosy zawsze osiągają określoną długość (np. 3- 6 cm) i nigdy nie są tak grube jak włosy np. w części potylicy.
Drugą kwestią jest możliwość zmiany grubości włosa (tych delikatniejszych czy grubszych na naszej skórze głowy) tak, aby w danym miejscu mogły wyrastać jeszcze grubsze. Odpowiedź na to pytanie brzmi „niestety nie”. Grubość naszych włosów jest determinowana przez genetykę. I tak jak nie zmienimy koloru naszych oczu, tak samo nie zmienimy grubości poszczególnego włosa.
ALE tutaj abyśmy się błędnie nie zrozumieli musisz wiedzieć jeszcze kilka rzeczy:
• Nie ma preparatu, który zmieni genetycznie zaprogramowaną grubość włosa, ale są preparaty, które dadzą wrażenie, że włos jest grubszy wizualnie. Są preparaty, które wypełniają braki keratynowe (powstałe na skutek farbowania, czesania, ciągnięcia etc.) w łodydze włosa (części martwej), czyli właśnie tej części, którą widzimy. Są również preparaty, które oblepiają strukturę włosa tworząc wrażenie zmiany ich grubości (silikony, henna etc.). Stąd możemy się nieświadomie wprowadzać w błąd czytając slogany reklamowe zapewniające nas o możliwości zmiany grubości włosa. Mam nadzieję, że teraz będziesz rozumiał różnicę między wizualną zmianą grubości naszych fryzur, a ich prawdziwym genetycznie nadawanym potencjałem związanym ze średnicą.
• Włosy z wiekiem oraz pod wpływem działania czynników degeneracyjnych ( jak np. zaburzenia hormonalne, androgenizacja) mogą stać się nie grubsze a……cieńsze. Jedyną zmiana w grubości naszych włosów to niestety ta związana z tworzeniem się coraz cieńszych włosów (czyli proces miniaturyzacji), który tak naprawdę z wiekiem przebiega u każdego z nas. Tak samo jak jakość naszej skóry, cery, całego ciała zmienia się w ciągu naszego życia- tak samo może dziać się z naszymi włosami.
• Podsumowując: każdy z nas ma na głowie włosy o różnej grubości (a tym samym czasie wzrostu). Szampon może przyczynić się do poprawy wizualnej jakości włosów (co reklamy sprytnie nazywają „zmianą grubości włosa”) poprzez środki oblepiające włos lub wypełniające braki w zewnętrznej, keratynowej strukturze łodygi. I jeszcze jedno. Pamiętajmy o głównym zadaniu szamponów. Szampony są używane przede wszystkim do czyszczenia skóry głowy z brudu i innych zanieczyszczeń środowiska, łoju, potu, ale też stosowanych produktów do pielęgnacji włosów, takich jak oleje, płyny i spraye.
2. Czy włosy mogą nam rosnąć więcej niż 1-1,5 cm na miesiąc?
I ponownie aby odpowiedzieć na to pytanie- najpierw trochę faktów😊
Włosy rosną nam średnio około 0,30-0,40 mm dziennie, co daje około 1 cm miesięcznie. ALE wzrost włosa jest bardzo uzależniony od czynników wewnętrznych danego organizmu (wiek, genetyka, stan zdrowotny, ciąża). I już u osób w wieku 15-25 dzienny wzrost może wynosić około 1,5 cm. Odnotowano przypadki szybszego wzrostu niż 1,5 cm na miesiąc, kiedy warunki wzrostu włosa były bardzo sprzyjające (czynniki dziedziczone, rasa, dieta, stan zdrowia etc.). Także odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, jednakże są to raczej sporadyczne przypadki, a z reguły (szczególnie u osób w średnim wieku) średni wzrost włosów na miesiąc wynosi około 1 cm.
3. Czy maska do włosów odżywi cebulkę włosową?
Zauważ, że maski i odżywki do włosów zazwyczaj nakładasz od połowy struktury włosów, nigdy od nasady. Dlaczego? Ich skład ma przede wszystkim poprawić wygląd łodygi włosa, aby włos:
• był bardziej wygładzony
• lepiej się rozczesywał
• lepiej wyglądał (połysk, efekt „zdrowych włosów”)
Preparaty te nakładasz na zewnętrzna część włosa. Cebulka (opuszka) czyli „część żywa” znajduje się w mieszku włosowym, który z kolei znajduje się w skórze właściwej, pod naskórkiem. I tak, pod wpływem brodawki włosa specjalne komórki zwane komórkami macierzy ciągle się dzielą. Nowo powstałe komórki tworzą poszczególne części włosa. Cały ten proces jest dla nas niewidoczny i nie ma możliwości, aby składniki odżywcze nakładane po długości martwej części włosa (łodygi) miały możliwość transportowania się do „żywej części włosa”, tak aby wzmocnić nasze cebulki włosowe (opuszki).
W składzie odżywki i maski znajdziesz za to ‘”upiększacze” osłonki włosa jak: substancje kondycjonujące (powierzchowne) obejmują zhydrolizowany jedwab i białko zwierzęce, glicerynę, dimetikon, simetikon, glikol propylenowy etc. To wszystko powoduje, że włos poprawia swoją kondycję, aż do kolejnego mycia.
4. Czy olejowanie włosów usunie rozdwojenie końcówek?
Rozdwojenie końcówek, fachowo nazywane rozszczepem podłużnym włosa, nie jesteśmy w stanie usunąć olejowaniem, ani żadnym innym zabiegiem kondycjonującym nasze włosy. Musimy raz na zawsze zapamiętać sobie, iż:
ROZDWOJONE KOŃCÓWKI NALEŻY OBCIĄC, TAK, ABY POZOSTAWIĆ ZUPEŁNIE ZDROWE WŁOSY!
Aby niwelować uciążliwe efekty rozdwojenia końcówek możemy zachować tylko szeroko rozumianą prewencję obejmującą:
-unikanie czynników uszkadzających (np. niesprzyjające warunki pogodowe, prostowanie, farbowanie włosów)
-natłuszczanie końcówek włosów (np. olejkiem rycynowym).
Dlatego też olejowanie może jedynie kondycjonować rozdwojenie (staje się ono mniej widoczne do kolejnego mycia), ale nie jest w stanie jego trwale usunąć.
5. Czy szampon przeciw przetłuszczaniu wyhamuje pracę gruczołów łojowych?
Szampon przeciwko przetłuszczaniu nie wyhamuje pracy gruczołów łojowych, tylko:
• Oczyści z nadmiaru zgromadzonego sebum dając uczucie natychmiastowej poprawy kondycji skóry głowy
• Odświeży skórę i załagodzi współtowarzyszący problem świądu
• Będzie działał bakteriobójczo, złuszczająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie, co będzie sprzyjać środowisku przeciw rozwoju łojotoku
Dlatego też w składzie typowych środków niwelujących łojotok znajdziemy np. ketokonazol, kwas salicylowy, dziegcie, cyklopiroksolamina, smoła węglowa, siarczek selenu, olejek herbaciany. Pamiętajmy jednak, że tego typu szampony nie mają mocy wpływu na sam w sobie gruczoł łojowy, regulowany przede wszystkim przez hormony i znajdujący się w warstwie skóry właściwej (pod naskórkiem).
6. Czy jeśli wypadnie włos z cebulką to odrośnie w tym samym miejscu?
Mam dobrą wiadomość, ponieważ odpowiedź brzmi tak! W ciągu całego naszego życia mieszek przechodzi pełny cykl włosowy od 20 do 30 razy (pełny cykl włosowy oznacza przechodzenie z fazy wzrostu do fazy wypadania, tak w bardzo uproszczonym zdaniu). Oznacza co, iż po wypadnięciu danego włosa w tym samym miejscu będzie się rozwijał kolejny włos.
7. Czy to prawda, że żywa jest tylko cebulka (opuszka), a reszta włosa jest martwa?
Myślę, że pod koniec tego artykułu każdy już zna odpowiedź na to pytanie.
Ta część włosa, która budzi nas największy zachwyt to często wspominana już łodyga włosa- jest to cześć martwa włosa. To, co widzimy gołym okiem to najbardziej powierzchowna warstwa włosa, czyli łuska włosowa (osłonka). Warstwy wewnętrznej włosa, czyli kory i rdzenia już nie widzimy (chyba, że w obrazie mikroskopowym). Wracając do osłonki włosa- jest ona zbudowana z nie mniej niż czterech do dwunastu nałożonych na siebie warstw bezbarwnych i przeźroczystych osłonek (zrogowaciała keratyna), ściśle przylegających do siebie. JEST TO TWÓR MARTWY, KTÓRY NIE MA ZDOLNOŚCI SAMODZIELNEJ REGENERACJI. Natomiast częścią żywą włosa jest cebulka (opuszka włosa) znajdująca się w mieszku włosowym.
Chciałam przedstawić Wam kilka faktów i mitów dotyczących struktury i procesu wzrostu naszych włosów, abyście dzięki większej świadomości podejmowali bardziej racjonalne i przemyślane wybory konsumenckie. Mam nadzieję, że od dzisiaj trochę innym wzrokiem będziecie patrzeć na wiele produktów do pielęgnacji naszych włosów 😊
Wasz psycholog od włosów,
Magda