Jak przeprowadzić w domu zabieg przeciwko wypadaniu włosów?
Niedawno poruszałam temat domowych sposobów stymulujących odrost naszych włosów w porannym programie Dzień Dobry TVN. Temat ten chyba zawsze będzie potrzebny, stąd przygotowałam dla Was krótką ściągawkę co możemy robić w domu, aby pomóc naszym włosom. Plusem tego typu rozwiązań jest niewątpliwie korzystanie z wielu naturalnych, a jednocześnie tanich technik stymulujących odrost.
Wiele osób zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów. Czas kwarantanny nie pozwalał nam korzystać z wielu wizyt, zabiegów u specjalistów, które dodatkowo wspierały wzrost naszych włosów.
Jakie zabiegi pobudzające wzrost włosów jesteśmy w stanie przeprowadzić w domu?
- ETAP PRZYGOTOWANIA SKÓRY GŁOWY
Zaczynamy od wykonania peelingu do skóry głowy, czyli przygotowania „gleby”, a dokładniej ujść mieszków włosowych. Możemy stosować gotowe produkty do pilingowania skóry głowy, które są dostępne w aptekach czy drogeriach.
Po peelingu skóry głowy przechodzimy do działania pobudzającego krążenie w skórze głowy.
Mięta pieprzowa, olejek rozmarynowy czy papryczka chili będą miały działanie rozgrzewające i rozszerzające naczynia krwionośne.
Jak stosujemy?
Możemy dodawać miętę pieprzową i olejek rozmarynowy do szamponu. Na 100 ml szamponu dodajemy 10/15 kropli olejku. Następnie nakładamy na kilka minut na skórę głowy. Po tym czasie spłukujemy szampon z olejkiem.
Nie masz olejków eterycznych? Możesz również zastosować…Papryczkę czili! Wcześniej wystarczy, że przygotujesz szybki macerat. Jak go zrobić? Papryczkę drobno kroimy (wraz z pestkami) i dodajemy do oleju bazowego (nośnikowego) np. oliwy z oliwek, czy oliwy z oliwek (pół papryczki na 100 ml oliwy z oliwek). Oliwa może być podgrzana. Następnie zakręcamy słoik i odstawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie nasz macerat będzie gotowy do użycia.
Gotową miksturę nakładamy na kilka- kilkanaście minut na skórę głowy, a następnie spłukujemy.
Krążenie skóry głowy możemy również skutecznie usprawniać za pomocą masażu skóry głowy. Wykonujemy go własnymi dłońmi lub stosujemy do tego specjalną szczoteczkę do masażu skóry głowy (ma okrągły kształt i łatwo przystosowuje się do kształtu głowy).
Ile czasu powinniśmy masować?
Średni dzienny wysiłek masażu powinien wynosić około 11–20 minut, przy takim czasie i odpowiednim okresie masowania odnotowano stabilizację potencjału włosów lub odrastanie włosów.
JAK MASOWAĆ?
Sesje masażu skóry głowy możemy podzielić na poszczególne obszary skóry głowy (front/skronie, wierzchołek, boki /tył) i korzystać z technik naciskania, rozciągania i uszczypnięć.
- ETAP WPROWADZANIA SUBSTANCJI AKTYWNYCH WSPIERAJĄCYCH POROST WŁOSÓW
Wprowadzanie substancji aktywnych wspierających porost włosów można wykonać za pomocą gotowych produktów (wcierek aptecznych, trychologicznych) lub można stworzyć domowe wcierki.
- Jeśli kupujemy: patrzymy na skład INCI i analizujemy pozycję składników aktywnych.
- Jeśli robimy sami w domu możemy stworzyć domowe preparaty zawierające składniki stymulujące takie jak np.:
- Żeń szeń- parzymy napar z żeń szenia
- Lawenda- łączymy z olejem bazowym (nośnikowym)
- Olejek z drzewa herbacianego- łączymy z olejem bazowym (nośnikowym)
- Pokrzywa- parzymy napar z pokrzywy
- Kozieradka- parzymy napar z kozieradki
Wcierki tworzone z użyciem olejków eterycznych najlepiej jeśli będą połączone z olejami nośnikowych (bazowych) czyli takimi, które sprawdzą się do rozcieńczania i odpowiedniej aplikacji (olejki nie rozpuszczą się w wodzie, dlatego nie łączymy z wodą).
Naprawy możemy łączyć ze sobą (np. z kozieradki i pokrzywy), tak samo jak możemy łączyć olejki eteryczne (np. z lawendy i drzewa herbacianego). Różnica jest taka, że wcierki olejkowe zmywamy z głowy (np. po godzinie), a napary możemy pozostawić bez spłukiwania.
W celu rozprowadzenia wcierek możemy skorzystać z pomocy atomizera lub strzykawki.
Uwaga!
Warto wykonać próbę uczuleniową jeśli używamy olejków eterycznych. Jak? Nakładamy niewielką ilość na skórę w zgięciach łokci lub przy czole, aby sprawdzić czy nie występują niepożądane reakcje jak intensywne swędzenie i pieczenie (reakcja mrowienia, lekkiego zaczerwienienia i uczucia ciepła jest normalna).
- ETAP WSPOMAGANIA ŚRODOWISKA ODROSTU WŁOSÓW ZA POMOCĄ DIETY- DOSTARCZENIE ODPOWIEDNICH SKŁADNIKÓW ODZYWCZYCH NIEZBĘDNYCH DO POROSTU WŁOSÓW
Niedobór białka i lipidów w diecie oraz deficyt kaloryczny mogą być przyczyną zwolnionego wzrostu włosów, zmniejszenia grubości łodygi i zwiększonego ich wypadania
Musimy pamiętać, że nie ma jednej „złotej” witaminy, której przyjmowanie zapewni nam zdrowe włosy. Dieta powinna być kompleksowa i dostarczać wielu składników budulcowych, gdyż włos dla prawidłowego wzrostu potrzebuje ich ponad 60ciu- ale warto podkreślić JAKIE produkty zapewniają nam dostęp do wielu ważnych „włosowo” składników.