Skip to main content

Moi Drodzy!

Ależ dużo ostatnio się dzieje, taki intensywny czas, a owocem jego jest moja trzecia książka w tematyce bardzo trychologicznej, a do tego napisana bardzo praktycznym językiem!

Książka powstała jako odpowiedź na wiele Was nurtujących włosowych pytań, które są związane z pielęgnacją, z kuracjami mającymi na celu stymulowanie odrost włosów, a także zrozumienie, kiedy coś niepokojącego dzieje się z Waszymi fryzurami, a kiedy wszystko jest w porządku. Jednym słowem dobrze byłoby w tym celu zrozumieć fizjologię Waszych włosów, a nie nakładać filtr próby ich zrozumienia poprzez zaczytywanie się we włosowe historie innych osób w Internecie, czy obietnic różnych koncernów produkujących produkty do pielęgnacji, czy stylizacji.

Często piszecie do mnie, czy to już czas wybrania się do specjalisty i to w zakresie przeróżnych problemów. A to włosy nie błyszczą jak byśmy chcieli, a to wypada ich zbyt dużo ostatnio przy myciu, a to nie widzę, czy wcierka działa. Albo tracę włosy w zastraszającym tempie i nie wiem, czy zacząć od badań i, czy wybrać się do dermatologa, a może trychologa?

W książce staram się Wam wyjaśnić podstawowe fakty dotyczące wzrostu włosów, skąd się bierze blask na włosach, jaka ilość wypadających włosów jest już niebezpieczna, czy stres może doprowadzić nas do łysienia i, czy istnieje dieta na piękne włosy, a suplementy mogą zdziałać cuda na porost.

Myślę, że jest to bardzo potrzebna wiedza dla Was w dzisiejszych czasach, kiedy wiele artykułów online jest sponsorowanych przez marki kosmetyczne i nie do końca są w nich zawarte informacje pozwalające zrozumieć potrzeby Waszych włosów, ale wykreować takie, które będą motywować Was do zakupu konkretnego, często kolejnego i kolejnego produktu obiecującego coś, czego może nigdy nie będzie dane nam doświadczyć? I tu, nawiązując do mojej drugiej książki, będę uczyła Was racjonalnego myślenia, ale w zakresie wiedzy trychologicznej. Nie jest to podręcznik od trychologii, a właśnie przystępna wiedza przekazywana okiem psychologa od włosów i tysięcy rozmów z gabinetu!

Na pewno zdarzyło ci się porównywać swoje włosy do włosów innych osób: „Jej wypada 50 włosów dziennie, a mnie zdecydowanie więcej”. Odpowiedz sobie na pytanie: do czego cię to prowadzi? Czy takie myślenie pomaga ci zrozumieć potrzeby twoich włosów? A może te wszystkie porównania tylko cię frustrują i załamują?

Podczas wielu wizyt poznaję osoby, które deklarują, że zrobią wszystko, aby mieć więcej własnych włosów. Wydadzą każde pieniądze, poświęcą tyle czasu, ile będzie trzeba, aby uzyskać pożądany efekt, który wydaje im się realny. Czy jednak człowiek ma taką kontrolę nad swoimi włosami?

Zależy mi na tym, abyś potrafił analizować wszelkie napływające informacje dotyczące twoich włosów i odnosić je do swojej sytuacji. Abyś potrafił wyrabiać sobie sprzyjające nawyki włosowe, które służą nie tylko twojej fryzurze, lecz także twojej głowie.

W kolejnych częściach książki znajdziecie również wyniki wielu ankiet i obserwacji dotyczących tego jak np. mężczyźni widzą włosy kobiety, czy tylko gęste i długie włosy mogą się podobać mężczyznom? Myślę, że wiele informacji może nas bardzo zaskoczyć! Powiemy sobie też więcej o technice odstresowania siebie, a tym samym naszych włosów. Rzecz niezwykle cenna dla osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi (łusienie plackowate) powodującymi łysienie.

Oprócz tego w książce znajduje się PIERWSZY NA RYNKU PLANER TRYCHOLOGICZNY! Cóż to takiego? Planer zawiera wiele narzędzi do m.in.:

 • Liczenia normy wypadających włosów (oraz instruuje jak dobrze wyliczyć taką normę)
 • Monitorowania odrostu i wypadania włosów. Jak z poziomu domu, a nie gabinetu trychologicznego móc racjonalnie ocenić progres/ regres odrostu włosów?
 • Kompleksowy wywiad przygotowujący do wizyty u specjalisty trychologa/ dermatologa
 • Karty pracy do budowania jak najbardziej sprzyjającego środowiska do wzrostu włosów.

WoW!

Tyle tematów w jednej książce! Naprawdę, jestem bardzo, ale to bardzo dumna i szczęśliwa, że powstała ona i, że mogłam Wam tyle wiedzy w niej zamieścić. Mam nadzieje, że pomoże to Wam zrozumieć swoje włosy i uczynić je najpiękniejszymi na tyle, na ile Wasze geny i zdrowie Wam na to pozwolą!

Poniżej zamieszczam opis książki, co znajdziecie w kolejnych rozdziałach😊

Książka jest narzędziem zarówno dla osób cierpiących z powodu schorzeń wpływających na pogorszenie się jakości własnych włosów, jak i dla osób, którym włosy nie są obojętne i zrobią dużo dla poprawy ich wyglądu. Jest to również książka dla specjalistów (trychologów, dermatologów, kosmetologów), którzy pracują z przypadkami włosowymi i chcą budować jak najlepszą komunikację się ze swoim klientem, pacjentem, w celu wypracowania możliwie najlepszej ścieżki wsparcia wzrostu włosów w konkretnym przypadku.

Rozdziały w książce zawierają:

 • wskazówki dotyczące wyboru specjalisty dopasowanego do konkretnego włosowego problemu,

 • rozróżnienie typów problemów, które mogą wpływać na twoje włosy (na łodygę lub „żywą” część włosa),

 • opis obszarów wspierania i stymulacji wzrostu włosów,

 • techniki obliczenia własnej dziennej normy wypadających włosów,

 • techniki budujące sprzyjające środowisko wzrostu włosów,

 • zasady kompleksowej pielęgnacji od poziomu skóry głowy,

 • narzędzia podnoszące jakość wizyty trychologicznej/dermatologicznej,

 • techniki obserwacji zmian zachodzących na głowie (wzrost włosów/pogłębianie się problemu) możliwe do zastosowania w domu,

 • dziennik trychologiczny pomagający w śledzeniu rezultatów kuracji stymulujących wzrost włosów.

Wasz psycholog od włosów,
Magda