Skip to main content

PO CO NAM TAK POTRZEBNY ODPOCZYNEK…KIEDY BĘDZIEMY SPĘDZAĆ NASZ CZAS W DOMU?

Artykuł mniej włosowy, bardziej psychologiczny, ale za to bardzo potrzebny tym mniej i bardziej włosowym przypadkom. Postanowiłam się skupić na nas wszystkich w sytuacji jakiej dzisiaj się znajdujemy.

Najbliższy czas wszyscy będziemy spędzać w naszych domach. Oczywiście w największym stopniu powinniśmy wykorzystać go na czas z rodziną, kiedy na co dzień narzekamy, że właśnie nam go brakuje. Na takie wspólne gaworzenie, może gotowanie, oglądanie filmów i przytulanie czworonogich przyjaciół.

Część z nas od poniedziałku zacznie również zdalną pracę.

Ale!

W pewnym momencie może Cię już znużyć kolejny sezon serialu, praca w domu będzie mniej efektywna, Ty zaczniesz mieć wrażenie, że siedzenie w domu bardziej Cię męczy niż chodzenie do pracy, domownicy zaczną Cię irytować…Czas w domu kojarzy nam się z odpoczynkiem, to dlaczego TO wszystko może się wydarzyć? Tutaj muszę powiedzieć więcej o konstruktywnym odpoczynku. W wielkim skrócie i prostymi słowami chodzi o to, że abyś mógł naprawdę wypocząć, aby Twoje ciało i umysł poczuło relaks, musisz:

  • dotlenić swój mózg
  • rozładować napięcie mięśniowe
  • zmniejszyć wewnętrzne pobudzenie organizmu

I teraz przekładając to na nasze codzienne czynności jakie wykonujemy po to, aby odpocząć w domu, to w większym stopniu uświadomisz sobie, że, aby odpocząć to:

  • Oglądasz telewizję
  • Jesz niezdrowe przekąski
  • Przeglądasz Internet (fb, instagram, przeglądasz sklepy online)

A teraz mam do Ciebie pytanie? Czy oglądając telewizję zmniejszasz napięcie mięśniowe, dotleniasz mózg? Czy Ty aby na pewno odpoczywasz???

W praktyce oto co dostaje Twoje ciało:

🙁  zmęczenie oczu, napięcie szyi, bóle głowy przy nadmiernej stymulacji dźwiękowej i obrazowej- zmęczony system sensoryczny

🙁  nadmierne myślenie, utrzymywanie się stanu niepokoju- brak odpoczynku psychicznego

🙁 rozwijanie i pogłębianie wady układu kostnego, odkładanie tkanki tłuszczowej, wiotczenie mięśni- brak odpoczynku fizycznego.

WYDAJE nam się, że odpoczywamy. W praktyce wygląda to inaczej. Nasze ciało i umysł nie dostają tego, na czym najbardziej im zależy. Przez to będziemy inaczej postrzegać naszą rzeczywistość, nasze problemy. A dzisiaj sytuacja jest trudna. Potrzebujemy spokoju, musimy racjonalnie postępować i wytrwać wśród ograniczeń, jakie będą się kumulowały. Jeszcze dzisiaj nie jest dla Ciebie ograniczeniem siedzenie w domu, zdalna praca i dzieci w domu zamiast w szkole. Ale za chwile mogą być. Wiele z nas będzie postawionych w obliczu problemów finansowych, społecznych czy edukacyjnych. Aby ułatwić sobie to przetrwanie i móc postrzegać czas w domu jako szansę zregenerowania siebie, warto abyś wprowadził kilka dosyć prostych zasad, które w dłuższej konsekwencji czasowej pozwolą Ci zachować odpowiednią nazwijmy to higienę umysłu.

CO ROBIĆ?

  • Nie przetwarzaj tylko biernie napływających informacji
  • Prawdziwy wypoczynek łączy w sobie elementy relaksacji i …twórczości.

Dlatego też, aby utrzymać odpowiedni balans i współpracę pomiędzy Twoim ciałem, umysłem i pozwolić być każdemu zadowolonym postaraj się wprowadzić w życie poniższe porady.

🙂 Drzemanie : jeśli, na przykład, jesteś zmęczony zdalną pracą i potrzebujesz tylko jasności umysłu, 10-minutowa drzemka może być wszystkim, czego potrzebujesz do poprawy myślenia.

🙂 Pozytywne konstruktywne marzenie: Trudno wyobrazić sobie marzenie jako rodzaj treningu, ale tak jest. Aby sobie to ułatwić słuchaj muzyki. Załóż słuchawki na uszy i po prostu to zrób przez kilkanaście minut. Mózg nie potrafi odróżnić rzeczywistości od wyobraźni, więc wizualizacja może być potężnym narzędziem, które pomoże ci się zrelaksować w mgnieniu oka, dlatego wizualizuj marzenia, odtwarzaj pozytywne wspomnienia.

🙂 Ćwiczenia fizyczne i swobodne chodzenie: ruch wspiera myślenie.  Nawet jedna sesja aktywności fizycznej może coś zmienić. Nie ćwiczyłeś wcześniej? Ne bierz się za trening siłowy, po prostu chodź 20 minut po dużym pokoju. Czasem pobiegaj w miejscu. Dla aktywnych na siłowni- nie uznajesz treningu w domu? Dlaczego? Wiele ćwiczeń jak choćby na mięśnie brzucha, ud, pośladków możesz spokojnie wykonać na macie we własnym pokoju. Nie masz pomysłu jak zacząć, jak poprawnie wykonać ćwiczenia? Youtube ma pełno propozycji jak, dla początkujących, zaawansowanych

🙂  Stwórz coś. Cokolwiek: Poświęć trochę czasu naszej analitycznej części mózgu. Wykonaj dowolne prace ręczne. Wiesz, że są badania potwierdzające, że rysowanie, zwykłe bazgranie długopisem może rozluźnić Twój mózg prawie do stanu medytacyjnego? Koncertując się na tworzeniu czegoś, odwracasz uwagę od problemów, które przejmują i nadwerężają Twój umysł. Także rysuj, koloruj, układaj puzzle, używaj fidget toys. Nie musisz tego robić jako osobą czynność. Możesz to robić podczas pracowania, rozmawiania przez telefon czy oglądania wiadomości.

Wspomagaj mózg swoją dietą: Niektóre produkty zawierają związki, takie jak zdrowe kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc poprawić strukturę komórek mózgowych zwanych neuronami. Produkty wspomagające mózg zawierają zwykle jeden lub więcej z następujących składników: przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy lub witamina E, witaminy z grupy B, zdrowe tłuszcze, kwasy tłuszczowe omega. Dlatego jedz np. orzechy, nasiona, jagody, gorzka

Rozciągaj się: poświęć na rozciąganie chociaż pięć minut dziennie. Rozciągaj te partie ciała, w których czujesz napięcie. Pamiętaj o odstresowaniu Twoich mięśni! Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać- skorzystaj z poradników zamieszczonych w Internecie.

Kończąc ten artykuł życzę nam wszystkim dużo zdrowia, ale też takiego psychicznego, które myślę będzie nam równie potrzebne jak te związane z odpornością naszego organizmu.

Dobrej niedzieli!
Wasz psycholog (od włosów),
Magda

regeneracja-odpoczynek-sposoby