Skip to main content

W ostatnim czasie miałam okazję powiedzieć kilka słów na temat olejowania w porannym programie Dzień Dobry TVN. Jako, że na wizji poruszyliśmy tylko część informacji o właściwym olejowaniu, a dostałam od Was sporo wiadomości z prośbą o rozszerzenie tematu, przygotowałam dla Was dłuższy wpis na temat tej techniki pielęgnacyjnej dla naszych włosów😊 Zapraszam do lektury!

Po co włosy olejować?
Część włosa, którą codziennie widzimy w lustrze to trzon włosa (łodyga), czyli część martwa włosa (zrogowaciały twór naskórka). Właśnie ta część włosa nie ma samodzielnej zdolności regeneracyjnej. Musimy jej pomóc stosowaniem zewnętrznych preparatów, które będą odbudowywały braki powstające każdego dnia w łodydze włosa.
Jednym ze sposobów jest olejowanie włosów.
Dzięki olejowaniu włosów:
• będziemy tworzyć tarczę ochronną na włosie przed uszkodzeniami, które czekają na nasze włosy praktycznie każdego dnia
• zregenerujemy te, które uległy zniszczeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych (naturalnych, mechanicznych, chemicznych)
• ujarzmimy włosy, które z natury mają rozchyloną łuskę i tendencję do puszenia, rozdwajania i kręcenia
• uwydatnimy możliwości naturalnego blasku i zdrowego wyglądu

Jak właściwie dobrać olej do włosów?
Najlepiej dobierać olej według porowatości swoich włosów. Ich porowatość jesteśmy w stanie stwierdzić odnosząc się do poniżej klasyfikacji:

a. Włosy wysokoporowate- czyli jakie?

Takie włosy mogą być porowate z natury lub powstawać ze względu na przeprowadzone intensywne zabiegi fryzjerskie (farbowanie, rozjaśnianie, używanie gorącego powietrza do stylizacji). Włosy wysokoporowate bardzo łatwo reagują przesuszeniem na zmianę temperatury i wilgotności powietrza. Są szorstkie, matowe, mają bardzo dużą tendencję do rozdwajania i łamania się. Włosy mają tendencję do falowania, puszenia, kręcenia.

Olejowanie takich włosów służy:

-odbudowaniu ubytków we włosach, co zapobiegnie kruszeniu się włosów
-dostarczenie składników odżywczych do wnętrza włosa, co będzie włos uelastyczniało
-domykaniu ich permanentnie rozchylonych łusek, co będzie poprawiało wygląd zewnętrzy włosa

JAKIE OLEJE?

O dużych, wyraźnych cząsteczkach, aby odbudowywać ubytki we włosach- kwasy wielonienasycone.

Oleje: awokado, z pestek dyni, lniany, słonecznika, kukurydziany, z ogórecznika, czarnuszki

b. Włosy średnioporowate- czyli jakie?

Jest to najczęściej spotykany typ włosów. Ma delikatną tendencję do rozdwajania końcówek, naturalny połysk włosów, okazjonalną tendencję do puszenia (w zależności od warunków pogodowych). Nie są to włosy ani proste, ani kręcone.
Olejowanie takich włosów służy:

-niwelowaniu wpływu tymczasowych warunków wpływających na rozchylanie łuski włosa (suszenie włosów, pocieranie mokrych ręcznikiem, klimatyzowane pomieszczenia, farbowanie włosów)
-tworzenie warstwy ochronnej na włosie, która pozwoli utrzymać włos w dobrej kondycji

JAKIE OLEJE?

O średnich cząsteczkach- czyli kwasy jednonienasycone.

Oleje: oliwa z oliwek, z awokado, rzepakowy.
Zdarza się, że włosy średnioporowate lubią wszystkie oleje, również te o dużych i małych cząsteczkach!

c. Włosy niskoporowate- czyli jakie?

Włosy raczej śliskie, gładkie w dotyku, brak problemu rozdwajania, bez puszenia, mające największy połysk ze wszystkich rodzajów porowatości. Odporne na uszkodzenia i najlepiej znoszące zabiegi fryzjerskie (jak np. rozjaśnianie włosów). Są to włosy zdrowe. Raczej proste, nie kręcone (ewentualnie z tendencją do lekkiego falowania)
Olejowanie takich włosów służy:

-wydobycie efektu „tafli”- utrzymanie w jak najlepszej kondycji pozwoli uzyskać naturalny niesamowity blask i podkreślić zdrowy wygląd włosów
JAKIE OLEJE?
O małych cząsteczkach- czyli kwasy nasycone.
Oleje: kokosowy, shea, kakaowe, babassu
UWAGA!
OLEJE NIGDY nie mają samych np. tłuszczów nasyconych czy jednonienasyconych. Zawierają wszystkie trzy rodzaje, lecz w różnych proporcjach, np. oliwa z oliwek zawiera 82% jednonienasyconych, 8% wielonienasyconych, 10% nasyconych, a np. masło kokosowe zawiera 6% jednonienasyconych, 2% wielonienasyconych i 92 % nasyconych. STĄD warto zauważyć, iż dany olej o przewadze dużych cząsteczek, ale też posiadający w swoim składzie tłuszcze o średnich cząsteczkach- będzie mógł się sprawdzić w pielęgnacji zarówno wysoko jak i średnioporowatych włosów. DLATEGO TEŻ W PRZYPADKU OLEJOWANIA WARTO KIEROWAĆ SIĘ METODĄ PRÓB I BŁĘDÓW- czyli wypróbowywania danego oleju na własnych włosach.

NA CO UWAŻAMY?
a. PRZEOLEJOWANIE WŁOSÓW
Uwaga na przeciążenie włosów, a tym samym uzyskanie efektu przyklapniętych włosów, tłustych. Dzieje się tak przy doborze zbyt ciężkich olejów lub rozprowadzeniu w nieodpowiedni sposób (za dużo użytego oleju na powierzchni włosów)
JAK OLEJUJEMY WŁOSY?

A. NA SUCHO

Metoda sprawdzi się w przypadku zdrowych włosów (niskoporowatych i niektórych średnioporowatych). Działanie okluzyjne- powlekające włosy warstwą ochronną.
Wmasowujemy olej (2-3 łyżki) we włosy tak, aby je natłuścić, ale nie spowodować, że będą ociekały olejem. Rozprowadzamy olej jak odżywkę na włosach. Zaplatamy włosy w delikatny warkocz lub koczek.
Czas olejowania: kilka godzin (około 1-3h/ można zostawić nawet na całą noc).

B. NA MOKRO

Pozwala na głębsze wniknięcie we włosy. Dlaczego? Wilgoć pomaga w absorbowaniu składników odżywczych w strukturę włosów!

Lepiej sprawdza się w przypadku włosów wymagających intensywnej regeneracji, zniszczonych, z mocno odchyloną łuską.
Nakładamy olej na wcześniej umyte, mokre włosy, lub tylko zwilżone wodą (2-3 łyżki).
Czas olejowania: około 1-2h

C. NA MOKRO Z ODŻYWKĄ

Niektóre bardzo zniszczone włosy (wysokoporowate) mogą najlepiej znieść użycie oleju wraz z odżywką (lepsze rozprowadzenie preparatu). Po umyciu włosów nakładamy odżywkę, a następnie olej (2-3 łyżki).
CZĘSTOTLIWOŚĆ OLEJOWANIA
Najważniejsze, ab zabieg ten przeprowadzać REGULARNIE.
1 raz w tygodniu dla włosów bardzo suchych (wysokoporowatych).
1 raz na 2/3 tygodnie dla włosów średnio i niskoporowatych.

DOLEGLIWOŚCI SKÓRY GŁOWY- OLEJE LECZNICZE
Olejować możemy również skórę głowy. Stosuje się tą metodę przede wszystkim w przypadku problemów:
-nadmiernego łuszczenia, przesuszenia skóry głowy, problemów łupieżowych np. olejek lawendowy, olej kokosowy, olej lniany, arganowy, oliwa z oliwek,
-nadmiernej aktywności gruczołów łojowych (działanie odtłuszczające) np. oleje indyjskie: SESA i SHIKAKAI, olejek z drzewa herbacianego,
Czas olejowania: nie przetrzymujemy olejów na głowie! Trzymamy około godziny. Przy wmasowywaniu olejku na głowę wykonujemy delikatny masaż skóry głowy. Nigdy nie zostawiamy olejków na skórze głowy na całą noc!

Wasz psycholog od włosów,
Magda