Moi Drodzy,
po ostatnim materiale w dzień dobry TVN o szamponach i odżywkach zadeklarowaliście chęć rozwinięcia rozmowy zapoczątkowanej w studiu, dotyczącej użytkowania różnych szamponów i odżywek. Rozwiejmy niektóre mity, a potwierdźmy fakty!
Podstawowe działanie szamponów:
-oczyszczanie skóry głowy i niwelują problemy skórne (oczyszczanie z tzw. warstwy krystalizacji, zanieczyszczeń takich jak pot, sebum, resztki środków stylizacyjnych, zanieczyszczenia z zewnątrz).
Podstawowe działanie odżywek i masek do włosów:
-zapobieganie uszkodzeniom łodygi włosa, niwelowanie powstałych uszkodzeń (kondycjonowanie, regenerowanie, stanowienie ochrony łodygi).
Powinniśmy przede wszystkim odpowiadać zasadzie: szampon dopasowany do typu skóry głowy, odżywka dopasowana do typu włosów.
Typ skóry głowy- normalna, z tendencją do przetłuszczania, z tendencją do łupieżu, wrażliwa, sucha.
Typ włosów: włosy normalne, przetłuszczające się, mieszane, suche, zniszczone.
Powyższy podział jest podziałem podstawowym, który może nam ułatwić dobór odpowiednich preparatów do skóry i włosów.
Czy to prawda, że włosy myte długi czas jednym szamponem i traktowane jedną odżywką przyzwyczajają się i kosmetyk nie działa już tak dobrze jak na początku?
To nie jest kwestia przyzwyczajenia, a odpowiadania na zmieniające się potrzeby skóry głowy i włosów. Jeżeli szampon będzie odpowiadał potrzebom skóry głowy, lub włosów- ani skóra, ani włosy nie będą wysyłały sygnałów do ich zmiany. Jeśli natomiast będą się zmieniały potrzeby skóry np. pod wpływem zmian hormonalnych, pory roku, odwodnienia, stresu, albo potrzeby włosów pod wpływem np. farbowania, zmiany zamieszkania (a tym samym wody przy myciu)- wtedy ten sam kosmetyk nie będzie działał tak samo dobrze jak na samym początku.
Jak często powinniśmy zmieniać szampon i odżywkę?
Nie ma konkretnego określenia czasu po którym powinniśmy zmienić stosowany szampon, czy odżywkę. Raczej powinniśmy nauczyć się obserwować potrzeby swoich włosów i skóry, oraz zmiany zachodzące w ich obrębie. Jeżeli:
Z poziom włosów:
-czujemy, że po umyciu włosy są bardziej obciążone, oklapłe, zbijające się w strąki
-nie widzimy odbicia od nasady, które kiedyś było, tzw. baby hair (włosów nowo rosnących)
-włosy gorzej się rozczesują, wyglądają po umyciu jakby były tłuste
-włosy są bardziej suche w dotyku, łatwiej się łamią
Z poziomu skóry:
-czujemy swędzenie, pieczenie
-włosy szybciej stają się przetłuszczone (kiedyś co drugi dzień, dziś codziennie)
-zauważymy sypiące się białe płatki
-czujemy ściągnięcie skóry głowy
-po podrapaniu skóry za palcem zbiera się warstwa przypominające łupież tłusty.
TO SĄ TO SYGNAŁY, KTÓRE MOGĄ ŚWIADCZYĆ O ZMIENIAJACYCH SIĘ POTRZEBACH SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW- WTEDY ZMIENIAMY SZAMPON LUB ODŻYWKĘ.
Czy warto zaopatrzyć się w dwa szampony – łagodniejszy i mocniejszy?
Tak, takie działanie ma sens.
Zacznijmy od tego, iż istnieje pięć kategorii detergentów do szamponów. Każda z tych grup posiada inne właściwości oczyszczające i pielęgnujące włosy. Np. do szamponu przeznaczonego do włosów przetłuszczających się wybiera się detergenty o silnych właściwościach usuwania sebum, natomiast jeśli jest przeznaczony do włosów trwale falowanych lub farbowanych, wybiera się łagodne detergenty, które ograniczają usuwanie sebum.
Szampony łagodniejsze- przeznaczone do pielęgnacji włosów i skóry głowy tzw. normalnej mają zostać raczej obojętne w stosunku do równowagi wodno- tłuszczowej skóry głowy i włosów. Działanie takich szamponów powinno raczej skupić się na skutecznym usunięciu brudu i działaniu lekko kondycjonującym, co usprawni rozczesywanie, ułatwi połysk i pozwoli unikać elektryzowania się włosów. Działanie substancji czynnych jest tutaj jest mniejsze. W składzie znajdziemy np. pantenol, ceramidy.
Szampony mocniejsze, o działaniu silniej oczyszczającym mają za zadanie usuwanie zbyt grubej warstwy sebum (zarówno na powierzchni skóry głowy, jak i czasami również włosów). Co więcej usuwają nagromadzoną, grubą warstwę krystalizacji, czyli warstwę zanieczyszczeń powstałych nie tylko z sebum, ale i środków stylizacyjnych, różnych kosmetyków maskujących nieświeży wygląd włosów (np. suchych szamponów) etc.
Co więcej- zasada stosowania naprzemienności dwóch szamponów ma również zastosowanie w przypadku problematycznej skóry głowy np. w przypadku przetłuszczania:
wraz ze stosowaniem szamponu leczniczego włączamy stosowanie szamponu neutralnego, delikatnego- nawilżającego, o PH skóry głowy (w granicach 5,5).
-
Naprzemienne stosowanie szamponów (poniedziałek: leczniczy, wtorek: neutralny, środa: leczniczy, czwartek: neutralny, lub co dwa dni mycie wg tej samej zasady).
-
Częstotliwość mycia powinna być uzależniona od wymagań skóry głowy, jeśli nie jest nadmiernie przetłuszczona- zdecydowanie lepiej jest myć głowę co drugi dzień.
DLACZEGO?
-Aby nie naruszyć warstwy hydrolipidowej skóry!!!
-Unikanie efektu JOJO (nadmierne przesuszenie szamponami leczniczymi- sygnał dla gruczołów „produkujmy więcej sebum” i tworzy się efekt błędnego koła).
A jeśli używamy 2w1, szamponu z odzywką?
Często jest to wartość marketingowa, nie przekładająca się na rzeczywiste parametry kosmetyku. Do tego, jak już zdążyliśmy zauważyć potrzeby skóry głowy i włosów mogą być zupełnie różne, odżywki mają w swoim składzie oleje, silikony, które mogą obciążać skórę głowy np. z tendencją do przetłuszczania.
Czy te same zasady odnoszą się do masek/balsamów/olejków/wcierek do włosów?
Te grupy produktów mają za zadanie:
-
Kondycjonować- jest to pielęgnacja włosów od mycia do mycia. Większość dostępnych odżywek, balsamów wygładza, nawilża, ułatwia rozczesywanie, ponieważ ich składniki utrzymują się na powierzchni włosa nietrwale. Oleje roślinne i inne substancje tłuszczowe przy spłukiwaniu wodą mają większą szansę pozostania na powierzchni włosów, stąd używa się je w celu wydłużenia kondycjonowania.
-
Regenerować- trwalsze wiązanie składników pielęgnacyjnych ze strukturami włosów, powinno być przeprowadzane przede wszystkim na strukturach włosów suchych i zniszczonych. Tutaj działanie polega na wbudowywaniu różnych składników w strukturę osłonki włosa. Czasami w tym celu używa się kilkukrotnie danego preparatu (np. odżywki). Na włosie powstaje depozyt, trudny do zmycia po jednym razie.
-
Chronić- tworzenie ochronnej okluzji przed promieniami słonecznymi etc.
Stąd działanie wszystkich odzywek, masek, balsamów ma działanie przede wszystkim skupione na uzupełnianiu powstałych braków w osłonce włosa, domykaniu łusek, uzupełnianiu uszkodzeń w strukturze włosa.
Czy potrzeby naszych włosów zmieniają się z czasem?
Potrzeby naszych włosów mogą się zmieniać z czasem. Zależy to od bardzo wielu czynników:
-
Warunków pogodowych: w lecie nasze włosy doświadczają znacznie więcej słońca, plus kąpiele w słonej wodzie etc.
-
Warunków zamieszkania, gdzie żyjemy: ważne jest to gdzie mieszkamy. Jeśli są osoby, które podróżują wiele razy w roku, warunki te ulegają zmianie w zależności od klimatu, pogody etc.
-
Woda w naszych kranach: im twardsza, tym skóra głowy może być bardziej przesuszona, podrażniona u osób ze skłonnością do AZS.
- Zmiany hormonalne- np. niedoczynność tarczycy, czy nadmiar męskich hormonów może bardzo warunkować stan skóry głowy i kondycję naszych włosów
-
Wiek- im straszy włos, im dłuższy- tym bardziej uszkodzony, tymbardziej na końcówkach. Tak samo mogą się z wiekiem zmieniać się wymagania skóry głowy (produkcja sebum).
CO CIEKAWE!
Często patrzymy na aspekty związane z dodatkowymi walorami produktu: konsystencja, zapach, tworzenie się piany. Jakie to ma przełożenie na efektywność produktu?
-
Zdolność pianotwórcza ma niewiele wspólnego z efektywnością usuwania brudu.
-
Tak jak gęstość produktu nie ma nic wspólnego ze stopniem skoncentrowania składników produktu- zależy tylko od dodatków tzw. zagęszczaczy.
-
Kwestia zapachu- zero przełożenia na efektywność produktu.