Skip to main content

 

W ostatnim materiale w Dzień Dobry TVN pokazywałam Wam kluczową rzecz dotyczącą dbania o nasze włosy. Czego ona dotyczyła?

Rozróżnienia dbania o:

A. Łodygę włosa

B. Skórę głowy

C. Wzrost włosów

 

Chciałabym, abyście wiedzieli, że suplementy, czy wartościowa dieta, nie wpłynie na zmianę jakości włosów na ich długości (tych, które już urosły i są z nami dobrych parę lat), tak samo jak odżywka stosowana po szamponie nie wpłynie na ich porost. Dlaczego tak się dzieje i jak rozróżnić jakie działanie może promować wzrost włosów, a jakie być szybkim SOS wpływającym tylko na wygląd naszych włosów?

ŁODYGA WŁOSA

Zacznę od krótkiego przykładu. Kiedy mam pryszcza na buzi, mogę starać się z nim poradzić w następujący sposób:

  1. Zakryć go pod warstwą fluidu, lub korektora
  2. Zmienić nawyki żywieniowe, dbać o codzienne odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry, oraz wprowadzić leczenie, jeśli problemy z cerą mają podłoże hormonalne.

W obu przypadkach efekt oczekiwany to brak widocznej niedoskonałości i jak najlepszy wygląd naszej twarzy. Jednakże oba przypadki, to zupełnie inne działania. Jedne opierają się na maskowaniu, drugie na realnie zachodzących procesach.

Podobnie jest z włosami. Jedne działania będą dawały efekt maski poprawiając wygląd łodygi, a drugie będą odżywiać i zmieniać stan włosów, ale od nasady.

Przede wszystkim warto przestawić myślenie, że proces odżywienia włosów i zdrowia zależy od tego co nałożymy bezpośrednio na włos. Poniżej kilka faktów, których uświadomienie pozwoli nam zrozumieć nasze włosy:

▶️Część włosa o którą tak codziennie dbamy, myjemy, podziwiamy to część martwa! Nazywana jest łodygą.

▶️Część „żywa” włosa jest dla nas niewidoczna. Znajduje się pod naskórkiem w warstwie skóry właściwej. Odżywiają ją naczynia krwionośne.

▶️Potrzebna nam ta wiedza? PRZEOGROMNIE! Wiele osób myśli, że wcierając odżywkę w strukturę włosa, na ich długości spowoduje, że będą szybciej rosnąć, że po pierwsze już na tej części on „żyje” i z tego korzysta, a po drugie ma możliwość „transportowania” różnych składników preparatów kondycjonujących głębiej, do cebulki włosowej w skórze? TO NIEPRAWDA!

▶️Odżywki, maski, wiele preparatów jest stworzonych do włosów, ale ma za zadanie dbać właśnie o część martwą włosa- łodygę. Wygładzać ją poprzez domykanie łusek, uzupełniać braki we włosie, ale to nie jest związane z faktycznym odżywianiem włosa. To przełoży się na efekt wyglądu włosów od mycia do mycia.

▶️Tak naprawdę włos odżywia się poprzez sieć naczyń krwionośnych i wszelkie procesy odżywiania, wzrostu włosa zachodzą w brodawce włosowej.

▶️Działa to też w drugą stronę i w momencie, kiedy zdrowo się odżywiamy, czy nawet się suplementujemy- to uwaga! Ja nie zobaczę skutków tej diety i suplementacji na części zwanej łodygą, którą widzę każdego dnia. Dlaczego? Bardzo prostym językiem- ta część została już wytworzona i jest tworem martwym. Efekty mojej diety, suplementacji i działań wielu terapii od wewnątrz zobaczę dopiero na nowo rosnących włosach.

Oczywiście, na wyglądzie łuski najbardziej nam zależy. Dlatego o tą część zazwyczaj dbamy w pierwszej kolejności. Szukamy szamponów, odżywek na porost włosów i suplementów. Nakładamy wiele preparatów na ich strukturę i czekamy na efekty.

Owszem- po odżywce będziemy widzieć efekt wygładzenia, poprawy struktury, ale może ona poprawić na krótko wygląd naszych włosów- od mycia do mycia- gdyż preparaty te, najczęściej na zasadzie okluzji, tworzą wygładzającą otoczkę na powierzchni włosa.

Jesteśmy aktualnie po okresie letnim- jeśli dużo czasu spędzaliśmy na słońcu, bez odpowiedniego zabezpieczenia włosów, to mogliśmy przyczynić się do utworzenia na ich strukturze uszkodzeń, które pod wpływem działania preparatów nakładanych na ich strukturę będą sprytnie ukrywane pod właśnie okluzją odżywki, czy innych preparatów, które tworzą ładny „makijaż na włosach”.

A jak wiemy- makijaż zmywamy i nakładamy ponownie. Podobnie w przypadku włosów możemy uzyskać „efekt makijażu”, czyli lepszego wyglądu włosa od mycia do mycia. Dlaczego? Preparaty dostępne w sklepach- odzywki, maski, w większości utrzymują się na naszych włosach do czasu ponownego zetknięcia się z wodą i szamponem podczas mycia.

*EFEKT DZIAŁANIA ODŻYWEK I MASEK DO WŁOSÓW- KONDYCJONOWANIE I REGENEROWANIE ŁODYGI WŁOSA.

SKÓRA GŁOWY

Z kolei stan naszych włosów nowo rosnących, które będą od nasady głowy powoli zastępowały te zniszczone, ich widoczność zależy od stanu skóry głowy- można ją porównać do gleby, której przygotowanie i odpowiednie zadbanie może dawać efekty w postaci lepszego wyglądu i zdrowia naszych włosów.

Czym innym jest pielęgnacja skóry głowy od pielęgnacji włosów, to bardzo ważny temat! Dlatego niezmiennie, nagminnie podkreśla się zasadę- dobieraj szampon do typu skóry głowy, a odżywkę do typu włosa. Potrzeby skóry, a potrzeby naszych włosów (łodygi) mogą być zupełnie inne. Mimo tego dobieramy często szampon do włosów zapominając o naszej skórze głowy, która jest środowiskiem żywym, na której bytuje wiele drobnoustrojów. Jak mikrobiom na skórze głowy jest zrównoważony, ta nasza skóra głowy będzie zdrowa i nie będzie okazywać żadnych trudności, ale jeśli ta równowaga zostanie zachwiana…To możemy zacząć doświadczać wiele nieprzyjemności. Łupież? Łojotok? Swędzenie? Znane nam problemy? W ten sposób zaburzymy odpowiednie środowisko do wzrostu naszych włosów.

*Normalna skóra głowy

WZROST WŁOSÓW

ODŻYWIANIE- DIETA

 

Włosy odżywiają się przez sieć naczyń krwionośnych, które dostarczają pożywienie do brodawki włosowej wraz z krwią. Tak włos „je”. Dla nas oznacza to tyle, że nasza dieta powinna być bardzo bogata i urozmaicona w mikro I makro elementy, witaminy, ponieważ , aby włos mól się prawidłowo rozwijać potrzebuje szeregu różnych właściwości odżywczych.

GENY

Jak już wspomniałam, włosy są odżywiane przez krew dostarczaną do brodawki włosowej poprzez sieć naczyń krwionośnych. Dlatego nasza dieta jest bardzo ważna, ale na pewno nie jest jedynym kluczowym elementem. Tutaj niezmiernie ważną rolę odgrywają nasze geny. Tak naprawdę to one też decydują o tym, czy efekt ubogiej diety zaobserwujemy na włosach. Przykład? Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które kompletnie nie dbają o odpowiednia, dzienną podarz warzyw, owoców, mogą być na restrykcyjnej diecie, jeść „śmieciowe” jedzenie, a mimo to, włosy będą miały bez zarzutów. A z kolei druga osoba może każdego dnia bardzo świadomie jeść, a włosy są słabe, wyrastają do określonej długości i na tym koniec. Do tego predyspozycje do łysienia androgenowego, FPHL, też są warunkowane przez nasze geny.

NAWILŻENIE

Muszę jeszcze jednym zdaniem wspomnieć o istotnym temacie picia wody. Włosy, aby prawidłowo rosły, nigdy nie „piją” wody od zewnątrz, np. podczas kąpieli, gdyż są tworem martwym. Prawidłowe nawodnienie włosów, potrzebne do odpowiedniego wzrostu włosa zachodzi wewnątrz organizmu. Zatem jak możemy działać? Pić wodę:). Kolejny ważny argument, który powinien nas przekonać do regularnego picia wody.


*Przyrost włosów następowych

Jak widzimy, kondycja, wzrost i wygląd naszych włosów to szereg wielu elementów, o które trzeba czasami w zupełnie inny sposób dbać. W moim dzisiejszym wpisie starałam się Wam tylko nakreślić obszary, które powinniśmy od siebie oddzielać i mieć świadomość jak w ich obrębie możemy świadomie dbać o swoje włosy.

Wasz psycholog od włosów,

Magda