Skip to main content

Włosy

Ta sekcja może okazać się pomocna dla osób, które korzystają lub planują skorzystać z rozwiązań, jakimi są peruki, uzupełnienia czy zagęszczenia włosów. Chcecie dokonać wyboru włosów i najczęściej pierwsza rzecz, jaka rzuca Wam się w oczy, to podział na:

  • a. włosy naturalne,
  • b. włosy syntetyczne.

Taki podział wynika z faktu, że nasz rynek obfituje w możliwości zakupienia peruki z tworzywa przypominającego naturalne włosy, czyli z włosów syntetycznych. Można nawet nie zauważyć, że w rzeczywistości nie jest to prawdziwy włos (chyba że ktoś dokładnie zna te rozwiązania i wie, czym taki włos się charakteryzuje). Wszystko zależy od koloru włosów oraz fryzury, jakie wybierzemy. Jedne pozwalają na bardziej naturalny wygląd, inne niekoniecznie. W kolejnych postach będę starała się opisywać, a także pokazywać Wam te różnice. Powiem Wam, dla kogo z mojej perspektywy peruka syntetyczna jest dobrym rozwiązaniem, a dla kogo może okazać się zupełnie nietrafionym.

A teraz trochę o włosach naturalnych. Włos naturalny kojarzy nam się z najwyższą jakością. Ale uwaga! Wśród włosów naturalnych możemy natknąć się na bardzo duże rozbieżności jakościowe, a co za tym idzie – również cenowe. Czy wiecie, że włosami naturalnymi nazywane są zarówno peruki azjatyckie (gdzie włos jest farbowany, przetwarzany, łuska jest usuwana), jak i peruki z włosa słowiańskiego, polskiego (gdzie włosy są obcięte w formie nigdy wcześniej niefarbowanej, nieprzetwarzanej chemicznie)? Dlaczego włosy azjatyckie mogą znajdować się w jednej kategorii z włosami słowiańskimi i być nazywane włosami naturalnymi? Dlatego że, jak by nie patrzeć, nawet najbardziej przetworzony włos azjatycki dalej jest włosem naturalnym, jeśli porównamy go z włosem syntetycznym. Twór naturalny? Naturalny.

Teraz warto zapytać, jakie to ma przełożenie na codzienne użytkowanie? Wiele z Was pyta mnie, czym się od siebie różnią włosy azjatyckie od europejskich, jakie są ich wady i zalety. O tym opowiem w kolejnych wpisach.

Czy wiecie, że w zakresie włosów europejskich istnieje tyle rodzajów włosów, ile państw w Europie? Oczywiście włosy poszczególnych nacji mogą posiadać pewne podobieństwa i raczej nie zobaczymy różnicy w strukturze włosów czeskich i słowackich, ale już różnica między włosem polskim a ukraińskim może być znacząca. Nie wspominając na przykład o różnicach między włosami hiszpańskimi a polskimi.

Ta sekcja pozwoli Wam stać się bardziej świadomymi konsumentami, gdyż postaram się przekazać trochę wiedzy związanej z „włosowym przemysłem”.